Gladiátoři
Anadabates
Velmi bizarní armatura. Tento gladiátor bojoval v helmě bez jakéhokoliv otvoru na oči. Tedy po slepu. Byl velmi těžce obrněný a měl pouze meč. Štít neměl žádný. Soupeřem mu byl jen a pouze jiný andabates. V roli těchto gladiátorů byli většinou na smrt odsouzení zločinci. Hráli pro publikum krvavou slepou bábu. Kvůli zjevným důvodům je naprosto nevhodný pro dnešní reprodukce.
Crupellarius
„Plně oděný v železe“. Jeho základním znakem je velmi těžká zbroj (při upadnutí nemohl bez pomoci ani vstát). Oblíbený v Gallii, kde se tento typ gladiátora zrodil. Crupellarius si pak postupem času získal velké množství příznivců a stal se plnohodnotným archetypem gladiátora v celé říši.
Dimachaerus
Vyzbrojený dvěma dýkami nebo meči. Byl chráněn kovovou paží a nebyl vybaven žádnou hlavní zbrojí. Nosil různou těžkou mřížovanou helmu. Lehké odění bylo záměrem, neb tento gladiátor musel být hodně pohyblivý. Římané často jako Dimachaera obsazovali Žida nebo Thráka. Existovala i odnož zvaná ,,Barbar“, tento Dimachaerus používal dvě sekery. Tento gladiátor byl trénovaný tak, aby vynikla jeho obratnost a inteligence. Nejslavnější Dimachaerus světa byl Spartakus z Thrákie.
Gladiatrix (Amazonka)
Nahé ženské bojovnice. V případě lovu Venatio, nebo když bojovaly proti jiným ženám, byla jejich jedinou ochranou helma, jinak byly zcela nahé. V případě smíšených bojů měli Gladiatrix v podstatě stejné vybavení jako mužští protějšci.Tyto bojovnice sloužily dvěma činnostem, bojům v arénách a na sexuální zábavu. Více o gladiatrix se dozvíte v našich zajímavostech!
Hoplomachos
Bojovník s těžkou zdobenou přilbou, lamelovým ramenem a dvěmi vysokými holenicemi v polstrovaných gladiátorských kalhotech. Byl vyzbrojený kopím, dýkou Pugio a na levé ruce měl připevněný malý štít Pukléř. Své zbraně používal všechny najednou.
Lequearius
Lequearius je velmi lehký archetyp s velice zvláštní výbavou. V jedné ruce používal meč či kopí a v ruce druhé lano či bič. ochranu mu poskytoval pouze pár holenic a vycpávaná manika. Vzhledem ke složitosti stylu boje bylo Lequeariů jen velmi omezené množství, a žádný se významě neproslavil.
Murmillus
Nosil bohatě zdobenou uzavřenou helmu s chocholem a peřím. Trup chránil jen náprsní štítek nebo kožená vesta. Dalšími součástmi zbroje bylo kovové rameno, jedna nebo dvě holenice a velký oválný nebo obdelníkový štít. Zbraní byly murmillovi všechny meče ,,Gladius“, občas pak i kopí.
Provocator
Provokátor byl bojovník, který nejvíce připomínal vzhledem legionáře římských vojsk. Obvykle bojoval s jiným provokátorem, murmillem, thrákem či dimachaerem. Právě boje s těmito archetypy gladiátorů byly pravděpodobně velmi divácky zajímavé. Provocator je v doslovném překladu ,,vyzývatel,, a tito gladiátoři byli pro soka opravdu velkou výzvou. Provokátorova těžká zbroj, z něj činila postrach arény. Jeho těžká helma, velký štít a holenice se dokázaly spojit v ,,jednolitý,, kovový masiv. Těmto titánům sloužil jako zbraň některý z gladiů.
Retiarius
Nosil jen vycpávaný pancíř na paži, Galerus na rameni, jednu nebo dvě holenice a široký opasek. Bojoval vrhací sítí, trojzubcem a dýkou Pugio v záloze. Většina Retiáriů byla afrického a blízkovýchodního původu. Zřídka však Římané jako Retiarii cvičili i ženy – gladiatrix. Tento gladiátor byl neoblíbený, neboť bez přilby působil zženštile, a jeho styl boje založený na ústupu a úhybu tomuto dojmu zženštilosti ještě přidával. To bylo však v celku nespravedlivé, neboť boj se sítí a trojzubcem byl hodně náročný jak na zručnost, tak i na vůli a byla potřeba velká odvaha, aby se muž ve velmi lehké zbroji postavil těžkooděnému tanku, jakým byl secutor (tradiční retiáriův soupeř).
Sagittarius
Gladiátor-lučištník, vyskytoval se především při rekonstrukcích bitev a Naumachiích. Používal luk, jako zbroj měl pouze přilbu s průzorem, a 25 až 48cm velký kulatý štít, použitelný zároveň s lukem. Byl oděn pouze do tuniky, aby byla dobře vidět krev.
Samnita
Kromě otevřené přílby s výrazným chocholem měl někdy na trupu terčové brnění, nohy mu chránily holenice a ruce manica nebo nátepníky. K tomu měl ještě středně velký oválný, nebo hranatý štít. Zbraní mu pak byl nejčastěji meč, méně často pak kopí. Svůj název má odvozen od kmene Samnitů, kteří byli jedni z prvních nepřátel Říma.
Scissore (nůžky)
Nosil různé těžké brnění, pár holenic, kovové rameno a brýlovou gladiátorskou přilbici. Za zbraně mu sloužily meče ,,Gladius“ a Scissor , velmi speciální útočně-obranná zbraň Galdiátorů.
Secutor
Odpovědˇ na Retiária, měl hladkou přilbu, která se těžko zachytávala sítí, velký oválný štít a jako zbraň mu sloužil zahnutý krátký meč sica a podobné zbraně schopné zachytit či poškodit Retiáriovu sítˇ.
Thrák
Nosil těžkou mřížovanou helmu, čtvercový štít nebo štít hoplon, jednu nebo dvě holenice a lamelovou zbroj na paži. Zbraní mu byly krátký zahnutý meč Sica či některý z mečů ,,Gladius“.
Venatores a Bestiárius
Lovci a bojovníci se zvěří tváří v tvář. Venatores byli ozbrojeni jen lukem nebo oštěpem a lovili skoro nazí. Bestiárius byl těžce obrněný a měl velký štít. Jak jinak by mohl obstát např. proti medvědovi?
Equites
Jezdec, který bojoval kopím nebo mečem, chránil ho kulatý štít, náprsní kožený pancíř a bandáž na ruce se zbraní. Spojení jezdce a koně bylo vždy účinné. Rozsáhlý, ale uzavřený prostor arény na účinnosti ještě přidal.