
Osud IX. legie
IX.legie, byla považována za jednu z nejzkušenějších legii z uskupení římských armád, Pro Římany znamenala ,,Devátá“ to, co pro občany USA znamená jednotka Rangers. Čítala cca 5000 těžkooděných legionářů, a na 2500 mužů z pomocných sborů. Sám Caesar legii poprvé velel v roce 65. před Kristem, a když v roce 58. před Kristem napadl mocnou Gálii, byla s ním na jeho přání právě IX. Legie. V roce 49. Před Kristem byla IX. legie převelena do Hispánie, kde si získala přízvisko Hispaniensis (Hispánská, Španělská). Po Caesarově vraždě povolal Octavián Augustus veterány IX. legie, aby bojovali proti vzpouře Sexta Pompeia, nejmladšího syna Pompeia Magna, bojištěm byla Sicílie, a ,,Devítka“ opět nezklamala. V roce 31. před Kristem, bojovala IX.legie s Octaviánem proti Marcu Antoniovi v bitvě u Actia. Pak se stal Octavianus Augustus, jež přijal jméno svého strýce,, Caesar“ jediným vládcem Říma. „Devátá“ byla poslána zpět do Hispánie, kde po 12 dlouhých let bojovala proti Kantábrijcům. V roce 9. před Kristem byla Devátá převelena do Pannonie, kde setrvala až do doby o generaci později, kdy roku 43. po Kristu císař Claudius dává rozkaz k Britskému tažení. Konec IX. Legie se přiblížil.
Římské legie dobyly jižní a střednÍ Britannii. Pod velením Caesia Nasiky potlačila ,, Devátá“ v letech 52. – 57. po Kristu první vzpouru Brigantského krále Venutia. V roce 61. po Kristu utrpěla Římská vojska včetně IX. Legie, pod velením Quinta Petillia Cerialia při pokusu o osvobození obklíčené předsunuté posádky v Camulodunu (Colchester) krutou porážku od spojených britských kmenů vedených Icenskou královnou Boadiceou. V boji padlo téměř 80 % římských vojáků. Tuto událost zaznamenal historik Tacitus. Nicméně, IX. legie byla obnovena a následující desetiletí, až do roku 71. Po Kristu, sloužila v Britannii jako Obraná síla. Až v onom osudném roce přišel rozkaz k útoku na severské kmeny Britannie. Poslední zdokumentovaná zpráva od IX. Legie přišla o 8 měsíců později z místa jimi vybudované předsunuté základny Eboracum, zde dnes leží město York. ,,Devátá“ později (neznámo kdy přesně) pokračovala v útoku proti Piktům, a pak tato děsivá římská síla beze stopy mizí …….
Mnoho odborníků se shoduje, že se IX. legie dočkala podobného konce, jako legie v Teutoburském lese. Tedy, že byla vlákána do zalesněného terénu a zničena.Jedno z nejpravděpodobnějších tvrzení archeologů praví, že poslední stopy IX. legie mizí v Britannii někdy kolem roku 117. po Kristu. Tomu nasvědčuje i fakt, že římské záznamy z roku 117. vypráví o návštěvě samotného císaře Hadriána v Britannii, a to že s sebou přivedl VI. legii a dalších 3000 mužů bez zařazení. Část Britských historiků uvádí, že IX. a XX. legie ztratily 9 – 10000 mužů, tedy byly víceméně zničeny, a tato nová síla je měla nahradit. Navíc dal sám císař rozkaz k vybudování Hadriánova valu. Další objev, který tuto variantu podporuje je , že roku 1866 v byl Silchesteru vykopán římský orel s uraženými křídly.
Další často zmiňovaná varianta „co se stalo s Devátou legií“ je taková, že byla převelena do Judee jako „pořádková síla“ během Bar Kochbova povstání a rozpuštěna pro posílení ostatních legií. Tomu nasvědčují především zmínky o některých důstojnících z Deváté legie sloužících na blízkém východě. Stále však zůstává otázkou, zda byla legie převelena, nebo zda z přeživších doplnily stavy legií jiných.

